فواید استفاده از بالش بارداری برای زنان باردار

تعداد نظرات : 0
تعداد بازدید : ۱۱۳۶
زمان انتشار : 6 بهمن 1398

پزشکان به خانم های باردار توصیه می کنند که حتما در هنگام استراحت به پهلو (طرفین) دراز بکشند. دلیل این توصیه افزایش حداکثری توزیع اکسیژن و مواد غذایی به جنین در حال رشد می باشد. با این وجود دراز کشیدن طولانی مدت به طرفین برای خانم بارداری که اضافه وزن زیادی در ناحیه شکم دارد (گاهی بیشتر از ۸ تا ۱۲ کیلوگرم ! ) می تواند بسیار مشکل باشد و فشار مضاعفی به مفاصل ران، کمر و گردن می آورد. بالش بارداری راهکاری ساده اما بسیار موثر در کاهش دردهای ناشی از خوابیدن به پهلو برای خانم های باردار است. در هر ماه از بارداری که باشید و با هر شرایط بدنی یکی از انواع بالش های بارداری می تواند برای شما مثمر ثمر باشد.

مزیت استفاده از بالش بارداری :

 • خوابی آرام و دلچسب خواهید داشت.
 • به هر طرف که بخواهید می توانید بخوابید.
 • احساس آرامش و امنیت خواهید کرد.
 • این بالش بسیار نرم است و سرتان را درد نخواهد آورد.
 • زانوهایتان در اثر برخورد با یکدیگر درد نخواهند گرفت.
 • آرنجتان به جایی نرم تکیه داده می شود.
 • وقتی بالش را بین زانوهایتان قرار می دهید، ستون فقرات شما بدون خمیدگی و صاف خواهد بود.
 • می توانید بالش را پشت کمرتان قرار داده و به آن تکیه دهید.
 • وقتی می خواهید برای طولانی مدت به صورت دراز کشیده مطالعه کنید یا مطلبی بنویسید، می توانید بالش را زیر سینه خود قرار دهید تا هیچ گونه فشاری به سینه اتان وارد نشود.
 • استفاده از این بالش بعد از انجام جراحی کمر نیز بسیار مفید خواهد بود.
 • با استفاده از این بالش، هیچ فشاری به فرزند دلبندتان وارد نخواهد شد. وارد شدن فشار به شکم در زمان خواب، بر روی گردش خون تاثیر می گذارد که نتیجه آن ایجاد تاثیر بر مغز کودک است. با استفاده از این بالش، از این خطر پیشگیری نمایید.
 • خانم های باردار همواره از فشاری که به پاهایشان می آید رنج می برند. با قرار دادن این بالش در زیر پا، خستگی ناشی از وزن بارداری از بدن بیرون خواهد رفت.
 • خانم های باردار می توانند بالش را پشت کمر خود قرار داده و به صورت تکیه گاه از آن استفاده کنند تا خستگی و فشار ناشی از وزن جنین روی ستون فقرات را از خود دور کنند.
 • این بالش بعد از زایمان و در زمان شیردهی نیز قابل استفاده است. برای این کار، مقداری از بالش را پشت کمر خود قرار داده و بقیه را به طرف شکم خم کنید تا به این وسیله حد فاصل پا و سینه پر شده و فرزندتان کاملا زیر سینه قرار بگیرد.

توصیه هایی درباره استفاده از بالش بارداری :

۱- اکثر بارداران استفاده از بالش بارداری را از حدود هفته ۱۵ بارداری و یا از زمانی که دچار مشکلات خواب می شوند شروع می کنند. در حالی که اکثر متخصین توصیه می کنند از زمانی که متوجه بارداری خود شدید استفاده از این بالش را شروع کنید. استفاده به موقع از بالش بارداری باعث می شود بدنتان با شرایط جدید زودتر انطباق پیدا کند و در ماه های پایانی بارداری خواب راحتری داشته باشید.
۲- سعی کنید بهترین شیوه استفاده از بالش خود را با آزمون و خطا پیدا کنید. هرگز به یک شیوه خاص بسنده نکنید. بهترین روش استفاده برای افراد مختلف، متفاوت است. مناسب ترین روش استفاده از بالش بارداری برای هر فرد، روشی است که در آن کمترین میزان فشار یا درد به اندام ها وارد شود.
۳- به طور کلی ۴ ناحیه گردن، شکم، کمر و مفاصل ران اندام هایی است که یک بالش بارداری مناسب از آن ها حفاظت می کند. در نتیجه به منظور برخورداری کامل از مزایای چنین بالشی بهتر است از بالش های بلند و یک سره استفاده کنید. بالش هایی که از ناحیه گردن تا مفاصل ران و زانو را پوشش دهند. همچنین توصیه می گردد برای حفاظت بیشتر از مفاصل ران و زانو بالش را در بین دو پای خود قرار دهید. البته اگر تنها در یک ناحیه خاص و یا یک عضو احساس فشار می کنید، می توانید از بالش های موضعی نیز استفاده کنید.
۴- کیفیت بالش بارداری، قابلیت ارتجاعی مواد داخل آن و همچنین قابل شستشو بودن رویه آن از سایر مواردی است که در هنگام خرید یک بالش بارداری مناسب باید مد نظر قرار دهید.
بالش بارداری انواع مختلفی دارد که اشکال عمده آن در اینجا نمایش داده شده است. از بالش های یکسان می توان به روش های متفاوتی استفاده کرد. برای پیدا کردن مناسب ترین بالش و مناسب ترین روش با پزشک معالج خود نیز مشورت کنید.

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.