آیا خوردن قرص هایتان را فراموش می کنید؟

تعداد نظرات : 0
تعداد بازدید : ۱۵۳۴
زمان انتشار : 6 بهمن 1398

آیا تا به حال با این مشکل روبه‌رو شده‌اید که مصرف قرص ‌هایتان را فراموش کنید؟ آیا تاکنون آن قدر تعداد قرص‌هایتان زیاد شده است که فراموش کنید از هر کدام از آن ها باید چند تا بخورید یا هر کدام را در چه روز و ساعتی میل کنید؟ اگر دچار این مشکلات بوده‌اید دیگر چندان نگران نباشید، چون پژوهشگران راه حل جدیدی برای این مشکل پیدا کرده‌اند.

طی دهه گذشته، پیشرفت ‌های علم پزشکی باعث شده‌اند که طول عمر افراد بالاتر رود. اگرچه در نگاه اول این افزایش، خوشایند به نظر می‌رسد اما از طرف دیگر باعث بالا رفتن تعداد افراد مسن و سالخورده در جامعه می‌شود. این سالخوردگی با بروز بسیاری از بیماری‌های مزمن نظیر بیماری‌های قلب و عروق، دیابت، فشارخون، مشکلات پروستات در مردها، سرطان‌های مختلف و حتی افسردگی همراه است که هر کدام از آنها برای درمان به مصرف یک یا تعداد بیشتری قرص و داروی مختلف نیازمندند.

حالا اگر فردی به چند نوع مختلف از این بیماری‌ها دچار باشد (که چندان ناشایع هم نیست) ممکن است مجبور شود روزی چند نوبت و هر بار چند عدد داروی مختلف مصرف کند. به طور مثال، یک بیمار دیابتی را در نظر بگیرید. این بیمار مجبور است چند داروی مختلف برای کنترل قندخون خود مصرف کند. درنهایت، این دیابت فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی، زخم‌های پا، مشکلات چشمی و یا درگیری کلیوی هم می‌کند که برای درمان هر یک از آنها هم به مصرف و اضافه شدن تعداد دیگری دارو به فهرست داروهای قبلی نیاز می‌شود.

این حجم و تعداد بالای داروهای مصرفی باعث می‌شود که بیمار از نظر زمان مصرف داروها، تعداد مصرف آن ها و نیز نحوه استفاده دچار سردرگمی بشود. این سردرگمی گاهی به شدت برای بیمار گران تمام می‌شود چرا که کم یا زیادتر از نیاز مصرف کردن داروها گاهی حتی جان بیمار را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد. به طور مثال، مصرف نکردن داروهای دیابت باعث بالا رفتن شدید قندخون و یا مصرف بیش از حد آن باعث کاهش مرگ‌آور قند خون می‌شوند.

پزشکان به این بیماران روش‌های مختلفی را توصیه می‌کردند. به طور مثال جعبه‌های کوچکی طراحی شده است که هر یک از آن ها به چند قسمت کوچک تقسیم می‌شدند. در هر یک از این قسمت‌ها یک داروی خاص قرار داده می‌شد و روی آن زمان مصرف و تعداد مصرف قرص نوشته می‌شد. اگر همین الان به داروخانه‌های شهر سر بزنید حتما نمونه‌هایی از این جعبه‌های کوچک دارویی را پیدا خواهید کرد. این وسایل اگرچه کمک‌کننده‌اند اما بدون مشکل هم نیستند. چون اصلا ممکن است بیمار فراموش کند که به سراغ این جعبه برود و با این حساب تمام داروهای خود را فراموش کند.

این مشکلات باعث شدند که پزشکان به برخی بیماران پیشنهاد کنند برای خود پرستار استخدام کنند. این پرستاران یا روزی چند بار به بیمار تلفن می‌کنند و یا به منزل وی مراجعه می‌کنند تا داروهای بیمار را به او یادآوری کنند و حتی به منظور جلوگیری از هر گونه اشتباه شخصا آن را به بیمار تحویل می‌دهند (این کار به ویژه در مورد افراد سالمندی که از نظر بینایی یا حافظه مشکل دارند، ضروری‌تر به نظر می‌رسد) اما مشکل اصلی، هزینه‌های بالای این روش است، به طوری که حتی شاید در کشورهایی مثل کشور ما چندان قابل اجرا نباشد.

روش جدید به وسیله فردی به نام دکتر لری شاسترمن ابداع شده است که چون هم متخصص داخلی و طب سالمندان بوده و هم دکترای داروسازی داشته، با تمام این مشکلات آشنایی کامل داشته است. دستگاه ابداعی این فرد، دستگاهی با نام سیستم یادآوری دارو است که اندازه‌ای در حد اندازه یک نمایشگر کوچک DVD دارد. این دستگاه مثل یک کامپیوتر بسیار کوچک، درواقع به اندازه یک کف دست است. به چند توصیه در هنگام استفاده از این دستگاه باید توجه کرد. این ویژگی ها عبارتند از :

– این محصول تنها وسیله کمکی جهت یادآوری زمان مصرف داروهای شماست و نباید به طور کامل جایگزین روشهایی شود که در حال حاضر از آن استفاده می کنید. توصیه اکید می شود که جهت یادآوری زمان مصرف داروی خود، از چند روش به طور همزمان استفاده کنید.

– جعبه قرص را همیشه در محلی قرار دهید که از شنیده شدن صدار زنگ آن اطمینان داشته باشید. پیش از استفاده، از انجام تنظیمات درست اطمینان حاصل کنید.
– جعبه قرص را از دسترس اطفال دور نگهدارید.
– همیشه از تمیز و استریل بودن قسمت حاوی داردها اطمینان پیدا کنید.
– این وسیله در زمانهای تنظیم شده از سوی شما زنگ می زند. اگر به یاد نمی آورید که در هر بار زنگ زدن، کدام دارو را باید مصرف کنید، زمان مصرف هر نوع دارو را یادداشت کنید.

هیچ دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است.